SAKRAMENT ŚWIĘCEŃ

Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone Apostołom przez Chrystusa, nadal jest spełniane w Kościele, aż do końca czasów. Źródłem tej posługi w Kościele jest Chrystus. On ją ustanowił, wyposażył we władzę oraz wyznaczył posłanie i cel: „Chrystus Pan dla pasterzowania Ludowi Bożemu (..) ustanowił w Kościele rozmaite posługi święte (…) Wyposażeni bowiem we władzę świętą szafarze służą braciom swoim, aby wszyscy, którzy są z Ludu Bożego osiągnęli zbawienia” (Wat. II. Lumen gentium nr 18).

Witnicka parafia nie może poszczycić się dużą ilością powołanych do służby Bożej w diecezji. Chociaż duszpasterze modlili się i starali, by parafia wydała nowe powołania.

Dopiero bramę neoprezbiterów otworzył Piotr Mazurek, który po sześcioletniej formacji w Seminarium w Paradyżu, został wyświęcony na kapłana 8 maja 1977 r. Po nim jeszcze dwóch przystąpiło do święceń kapłańskich: Stanisław Łukieńczuk (1985) oraz Zbigniew Grabarek (1987).

Trzech naszych parafian realizuje powołanie do kapłaństwa w zgromadzeniach zakonnych: Tadeusz Rozalik SDB (Salezjanin), Ireneusz Kmieć SCI (Sercanin), Hubert Zasada TCH (Chrystusowiec). Do ślubów w Zgromadzeniu O.O. Oblatów w WSD w Obrze przygotowuje się Wojciech Szuciak (II rok).

Śluby zakonne z naszej parafii złożyły następujące dziewczęta: Stefania Czusz (Służebniczka Dębicka), Zuzanna Burda (Siostra Niepokalanka), Gabriela Lis (Siostra Urszulanka), Ewa Szyszkowska (Siostra Matki Teresy z Kalkuty) oraz Beata Groblica (Siostra Jezusa Miłosiernego) [ArPow III].