MINISTRANCI

Ministrant służy (łac. ministrare = służyć) Bogu, przyczyniając się do upiększania liturgii. Ministrant jest:

– pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy św. i podczas innych nabożeństw liturgicznych;

– podczas liturgii przynosi paramenty liturgiczne (kielich, wino, woda, ogień, itp.);

– jest sam znakiem tego, że nie tylko kapłan sprawuje liturgię, ale wierni w niej także uczestniczą.

Rokrocznie, po I Komunii św., jest nabór na nowych ministrantów. Spośród kandydatów wybiera się takich, którzy gwarantują regularną służbę przy ołtarzu, a także są pewnym wzorem w swoim środowisku wychowawczym.

Ministranci zbierają się na cotygodniowych zbiórkach, podczas których omawia się porządek służby, aktualne obrzędy liturgiczne oraz problemy współczesnego kościoła. Spotkaniom towarzyszy dość często element sportowy oraz wycieczki-pielgrzymki do różnych miejsc (między innymi był to: Kołobrzeg, Kraków, Zakopane, Wadowice, Tyniec, itd.). Ministranci towarzyszą także kapłanom podczas odwiedzin kolędowych.

Ministranci Seniorzy powołani do służby przy ołtarzu dnia 05.03.2017 roku.

Daniel Czapaluk,

Czesław Janiak,