Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest, jako święto Matki Bożej Zielnej.

 

Adam-Setkowicz-Matka-Boska-Zielna-1930

Adam-Setkowicz-Matka-Boska-Zielna-1930

W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą, jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

 W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największy odpust na Jasnej Górze. Na obchody, co roku przybywają setki tys. uczestników pieszych pielgrzymek z całego kraju. W tych dniach na Jasną Górę przybyła też piesza pielgrzymka naszej diecezji. Biorą w nich udział też pielgrzymi z zagranicy.

Święto Wniebowzięcia zalicza się do najstarszych na ziemiach polskich uroczystości maryjnych. Potwierdzeniem tego jest wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii gnieźnieńskiej w X w. (Królowa Polski). Największym dziełem polskiej sztuki rzeźbiarskiej jest zaś wykonany w XV w. przez Wita Stwosza ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie – przedstawia scenę zaśnięcia, wniebowzięcia i ukoronowania Matki Bożej.

W naszej parafii w Uroczystość Wniebowzięcia NMP Msze Św. będą odprawiane w porządku niedzielnym.

Na Każdej Mszy Św. będzie błogosławieństwo ziół i kwiatów.