Który to już Wielki Post w Twoim życiu? 30, 50, 70 – czy czegoś jeszcze oczekujesz od tego czasu? Postrzegasz ten czas jeszcze jako szanse? Wielki Post to w jakiś sposób ożywianie w sobie na nowo tego, co martwe i odkrywanie na nowo Boga, który jest odpowiedzą na każdy cichy krzyk udręczonego człowieka. Po raz 30, 50 lub 70. Kościół wytrwale podprowadza nas w tym czasie do przeżywania misterium męki Chrystusa i mówi patrz; tak wygląda prawdziwa miłość, która rozwiązuje wszystkie węzły. Ale żeby to zobaczyć i zrozumieć, potrzeba wyrzucić wszystko, co ten widok przesłania. Z grzechem możemy uporać się sakramentalnie, ale tym co zakłóca autentyczny widok Jezusa jest nasza oschłość i obojętność. Daj się poprowadzić w głąb, daj się zanurzyć w bezmiar Bożego miłosierdzia, które porządkuje, podnosi i leczy. Słowo Boże będzie pomagało zrozumieć, co jest nie tak i wyznaczy nam drogę. Chciałbym prosić Was, na samym początku tej naszej wspólnej drogi byście się modlili i byli uważnymi słuchaczami. „Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie chodzić twoimi ścieżkami”.

Kościół zaprasza nas w każdy Wielkopostny czas na pustynię, polecając zabrać jedynie bagaż modlitwy, trud postu i wyrzeczenie jałmużny. Sam Bóg poprowadzi i pokaże źródło z którego możemy czerpać. „Panie daj mi tej wody” – powiedziała samarytanka przy studni. Jezus nie pozostał obojętny wobec tej prośby i ożywił tę która prosiła. Zmieniła swoje nastawienie i przekonania dzięki spotkaniu z Jezusem. Dlatego ten czas jest ważny, ponieważ będzie próbą odnowienia wiary, która ożywi naszego ducha i nasze praktyki religijne. Jak ufam nada nowy sens, który mogliśmy zgubić. Sam Jezus będzie obecny w tym czasie i będzie dotykał naszych serc, tak jak stało się to przy studni w Sychem w samo południe. (Fragment Rekolekcji Wielkopostnych ks. M. Szota)

Pomocą w dobrym przeżyciu tego czasu mogą okazać się nabożeństwa pasyjne. W tym roku w naszej wspólnocie parafialnej odbywają się według następującego porządku:

Doga Krzyżowa dla dzieci, piątek godzina 16.30

Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych, piątek, godz. 17.15

Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym, Niedziela, godz. 17.15

Rekolekcje Wielkopostne 17-19 marca 2024

 

(foto: ks. M. Szot – Bazylika grobu Pańskiego)