Środa Popielcowa.

Środa Popielcowa, zwana również Popielcem rozpoczyna okres 40-dniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – świąt Wielkiej Nocy.

Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje ograniczenie się do spożycia trzech posiłków – jednego do syta, i dwóch skromnych. Niedozwolone jest w tym dniu spożywanie potraw mięsnych.  Zgodnie z prawem kanonicznym obowiązek ten spoczywa na wszystkich wiernych w wieku od 18 do 59 lat.

Julian Fałat „Popielec”

Środa Popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem.

Obrzęd ten, zapoczątkowany już we wczesnym średniowieczu, symbolizuje skruchę oraz gotowość do pokuty, a jednocześnie przypomina o przemijaniu życia doczesnego. Nie wszyscy wiedzą, że popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych rok wcześniej w Niedzielę Palmową.

W obecnej liturgii symbolowi temu towarzyszą wypowiadane przez kapłana słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To gest uznania swojej niewystarczalności i zależności od Boga.

W środę 06.03.2019 w naszym kościele parafialnym podczas Mszy św. odprawianej o godz. 9.00 i 18.00 będzie posypanie głów popiołem na znak pokuty.

Taca w Środę Popielcową przeznaczona jest na Dom Księży Emerytów.