Wielki Post.

Rozpoczynamy właśnie Wielki Post, czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący nas do godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, czyli innymi słowy do świąt Wielkanocnych. Trwa 40 dni; od Środy Popielcowej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej należy już do Triduum Paschalnego).

Liturgia w tym okresie jest uboższa, wyciszona. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn Chwała na wysokości Bogu (jest śpiewany jedynie w czasie przypadających w Wielkim Poście uroczystości, np. św. Józefa – 19 marca, czy Zwiastowania Pańskiego – 25 marca) oraz radosna aklamacja Alleluja (zastępuje ją aklamacja Chwała Tobie, Królu wieków albo Chwała Tobie, Słowo Boże). Obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych, czyli kolor pokutny. Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach dozwolona jest jedynie w kilku sytuacji, tj. w celu podtrzymania śpiewu wiernych, przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu, w czasie nabożeństw pozaliturgicznych, oraz w święta i uroczystości. Rzadko biją także kościelne dzwony.

Wierni nie powinni w okresie Wielkiego Postu uczestniczyć w zabawach i dyskotekach.

Zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwach Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15 w niedzielę, oraz w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki dla dzieci i młodzieży – o godz.16.45, a dla dorosłych – o godz. 17.15.

Wyjątkowym dniem w okresie Wielkiego Postu jest jego IV Niedziela, zwana Laetare (z łac. radować się). Wówczas nie obowiązują powyżej wymienione ograniczenia i można ozdobić ołtarz kwiatami, grać na organach bez ograniczeń, a także użyć szat liturgicznych koloru różowego. Jest to bowiem dzień radości z powodu zbliżającej się Paschy.

Natomiast od V Niedzieli Wielkiego Postu w polskich kościołach zakrywa się krzyże (do zakończenia liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek) oraz obrazy (do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej).