Wielka Sobota

Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego; dzień ciszy, oczekiwania i rozważania Męki i Śmierci Chrystusa, oraz modlitwy przy Grobie Pańskim.

Tradycyjnie w ten dzień przynosi się do kościoła tzw. „święconkę”, czyli koszyk wypełniony pokarmami o  symbolicznym znaczeniu: jajka są symbolem nowego życia i zwycięstwa życia nad śmiercią, baranek – zmartwychwstania Chrystusa, chleb gwarantuje dobrobyt i nawiązuje do Ciała Pana Jezusa, wędlina to symbol dostatku, sól natomiast chroni od zepsucia.

W tym roku duszpasterze zachęcają wiernych, aby w poranek wielkanocny przed uroczystym śniadaniem błogosławieństwo stołu wypowiedział ojciec lub matka, ewentualnie inny dorosły członek rodziny. Zachęcamy do pobrania i wydrukowania pomocy do odprawienia tej domowej liturgii z naszej strony internetowej. TUTAJ

Wigilia Paschalna jest to najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Rozpoczęcie Wigilii Paschalnej odbywa się po zapadnięciu zmroku. Celebrację rozpoczyna się przy zgaszonym świetle. Ma to podkreślić wymowę Wigilii; czuwania nocnego, a także wyrazistości symbolu światła, które rozświetli mroki naszych serc, a którym jest sam Chrystus.

Uroczystość rozpoczyna się od Liturgii Światła, podczas której odbywa się poświęcenie ognia. W tym roku nie rozpala się jednak ogniska poza kościołem. Liturgię rozpoczyna się przy wyjściu z zakrystii przy zapalonej świecy.

 Później następuje Liturgia Słowa. W tym dniu odczytywanych jest aż 9 fragmentów Pisma Świętego. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu, uderza się we wszystkie dzwony.

Kolejną częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której odbywa się poświęcenie wody. W tym roku w czasie liturgii chrzcielnej pomija się poświęcenie wody i pokropienie wiernych. Odnawia się tylko przyrzeczenia chrzcielne.  

Ostatnią część stanowi Liturgia Eucharystii – pierwsza Msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Po Wigilii Paschalnej i w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego nie urządza się procesji rezurekcyjnej.