Wieczory Józefowe  „ Lilią i dłutem”

          „ Ogniem i mieczem” jest to tytuł słynnej powieści Henryka Sienkiewicza, który trafnie opisuje sposób przekazywania chrześcijaństwa w niektórych kręgach kulturowo-historycznych, natomiast patrząc na postać świętego Józefa można z dużą dozą pewności powiedzieć, że zaprzecza on temu brutalnemu obrazowi. Jako cieśla, którego symbolem jest dłuto uczy nas cierpliwości na trzech płaszczyznach jak opisał to ks.  Tomasz Halik w książce pt. „ Cierpliwość wobec Boga”. Pierwsza wobec Boga zwaną wiarą, wobec siebie – nadzieją oraz wobec drugiego człowieka-miłością. Przez swoją pracę święty Józef instruuje nas jak na wytrwałym i tego jak duży wpływ ma na nasz rozwój wykonywany zawód. Święty Józef przedstawiany jest bardzo często na obrazach z lilią w dłoni. Kwiat ten jest symbolem czystości, ale nie tylko cielesnej jak również dotykającej głębszych sfer życia duchowego oraz jest symbolem delikatności. Taki był święty Józef, który dbał o swoją rodzinę dając jej poczucie bezpieczeństwa i pokazujący jak w czuły sposób traktować i kochać drugiego człowieka.

              Papież Franciszek 8 grudnia 2020 roku ustanowił rok 2021- rokiem świętego Józefa. Inspirując się listem apostolskim „ Partris corde” w witnickiej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dzięki współpracy parafian oraz inicjatywy ks. Barnaby Dębickiego od lutego do listopada dnia 19-tego każdego miesiąca odbywać się będą Wieczory Józefowe.  W danym dniu zostanie odprawiona msza święta w intencji rodzin oraz małżeństw z homilią. Następnie odtworzona zostanie seria  pt. „ Świecki i Duchowny” składająca się z krótkich filmików przedstawiających rozmowy między księdzem a zaproszonymi gośćmi na temat jednej cechy świętego Józefa, w lutym dialog będzie dotyczył umiłowania. Po zaprezentowaniu serii odbędzie się katecheza o świętym, po czym ukazany zostanie serial zrealizowany przez młodzież zatytułowany „ Męskie serce” opowiadający o relacjach między bliskimi we współczesnych rodzinach oraz o tym jak żyć cechami świętego Józefa na co dzień. „ Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem”- słowa papieża,  które znajdują  odzwierciedlenie w młodzieżowym serialu. Wieczór zakończy się Adoracją Najświętszego Sakramentu z aktem zawierzenia. Przewidywany czas zakończenia to godzina 19.30.


 

Seria Świecki i duchowny to dialogi wikariusza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy i parafian zaangażowanych w życie naszej wspólnoty. Podejmujemy tematy związane z życiem św. Józefa zaczerpnięte z listu papieża Franciszka Patris corde – Ojcowskim sercem. W krótkich rozmowach dzielimy się naszymi spojrzeniami – świeckiego i duchownego – na jedną z cech św. Józefa. Chcemy pokazać, że w Kościele jest możliwe większe zaangażowanie świeckich, usłyszeć ich głos oraz budować mosty między duchownymi a parafianami we wspólnotach.

Świecki i duchowny – twórcza odwaga

Świecki i duchowny – o przyjmowaniu

Świecki i duchowny – o posłuszeństwie

Świecki i duchowny – o czułości

Świecki i duchowny – o umiłowaniu

 


Wieczory Józefowe stały się pretekstem do stworzenia mini serialu pt. „Męskie serce” w wykonaniu młodzieży, która regularnie spotyka się w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy w grupie oazowej. Serial przenosi życie św. Józefa we współczesność. Dotyka rozterek, dylematów, napięć i konfliktów, z którymi borykają się ludzie w XXI wieku. Młodzież bardzo zaangażowała się w projekt samemu pisząc scenariusz i tworząc fabułę do filmików. Łącznie jest przygotowanych 10 odcinków, których tytuły i tematy są inspirowane listem papieża Franciszka na rok św. Józefa Patris corde – Ojcowskim sercem. Dziękujemy wszystkim, którzy z otwartością odpowiedzieli na tę inicjatywę.

Męskie serce- Ojciec z twórczą odwagą odc 5.

Męskie serce – Ojciec przyjmujący odc 4.

Męskie serce – Ojciec posłuszny odc 3.

 

Męskie serce – Ojciec czuły odc 2.

Męskie serce – Ojciec umiłowany

 

Wieczory Józefowe stały się pretekstem do stworzenia mini serialu pt. „Męskie serce” w wykonaniu młodzieży, która regularnie spotyka się w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy w grupie oazowej. Serial przenosi życie św. Józefa we współczesność. Dotyka rozterek, dylematów, napięć i konfliktów, z którymi borykają się ludzie w XXI wieku. Młodzież bardzo zaangażowała się w projekt samemu pisząc scenariusz i tworząc fabułę do filmików. Łącznie jest przygotowanych 10 odcinków, których tytuły i tematy są inspirowane listem papieża Franciszka na rok św. Józefa Patris corde – Ojcowskim sercem. Dziękujemy wszystkim, którzy z otwartością odpowiedzieli na tę inicjatywę.