Triduum Paschalne – Wielka Sobota. Wigilia Paschalna.
Wigilia Paschalna jest to najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Rozpoczęcie Wigilii Paschalnej odbywa się po zapadnięciu zmroku. Celebrację rozpoczyna się przy zgaszonym świetle. Ma to podkreślić wymowę Wigilii; czuwania nocnego, a także wyrazistości symbolu światła, które rozświetli mroki naszych serc, a którym jest sam Chrystus.
Uroczystość rozpoczyna się od Liturgii Światła, podczas której odbywa się poświęcenie ognia. W tym roku nie rozpala się jednak ogniska poza kościołem. Liturgię rozpoczyna się przy wyjściu z zakrystii przy zapalonej świecy.
Później następuje Liturgia Słowa. W tym dniu odczytywanych jest aż 9 fragmentów Pisma Świętego. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu, uderza się we wszystkie dzwony.
Kolejną częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której odbywa się poświęcenie wody. W tym roku w czasie liturgii chrzcielnej pomija się poświęcenie wody i pokropienie wiernych. Odnawia się tylko przyrzeczenia chrzcielne.
Ostatnią część stanowi Liturgia Eucharystii – pierwsza Msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.