24 Grudnia w Rzymie otwarciem Drzwi Świętych w bazylice świętego Piotra, Papież Franciszek zainaugurował zgodnie z postanowieniem zawartym w bulli „Spes non confundit” rozpoczęcie Roku Świętego pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.

Rok jubileuszowy jest czasem szczególnej łaski, refleksji i odnowy duchowej. Hasło tegorocznego jubileuszu – „Pielgrzymi Nadziei” – podkreśla wartość wiary i nadziei w świecie pełnym wyzwań.

Hasło „Pielgrzymi Nadziei” niesie też przesłanie, które wykracza poza granice religijne. W świecie naznaczonym podziałami, strachem i niepewnością, Jubileusz 2025 ma inspirować do budowania mostów i odnajdywania nadziei w trudnych chwilach. Papież Franciszek wzywa do odnowienia relacji z Bogiem, z bliźnimi i ze światem stworzonym, apelując o odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.

W naszej Diecezji odbędą się dwie uroczyste celebracje liturgiczne rozpoczynające Rok Święty w naszej Diecezji: w Katedrze Gorzowskiej – pod przewodnictwem bp. Adriana Puta i w Konkatedrze w Zielonej Górze – pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W obu kościołach liturgia rozpocznie się 29 grudnia 2024, o godz. 12.00.

Przed rozpoczęciem celebracji inauguracyjnej w Gorzowie Wlkp. jej uczestnicy zgromadzą się na dziedzińcu parafii katedralnej. W Zielonej Górze natomiast – w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Tam zostanie odczytany fragment Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus nazywa siebie „drogą, prawdą i życiem”, a także wyjątki z bulli papieskiej ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Następnie zebrani wyruszą w procesji za krzyżem do katedry (konkatedry). Na jej progu biskup wzniesie krzyż i zachęci wiernych do oddania mu czci. Po wejściu do kościoła przez główne drzwi świątyni biskup wraz z asystą uda się do chrzcielnicy, skąd będzie przewodniczył obrzędowi pokropienia wiernych. Od chrzcielnicy przejdzie do ołtarza, gdzie rozpocznie się sprawowanie mszy św. stanowiące szczyt obrzędu otwarcia Roku Jubileuszowego.

Tradycja obchodzenia przez Kościół katolicki lat jubileuszowych nawiązuje do biblijnej idei jubileuszu – roku przypadającego biblijnie co 50 lat, mającego być okazją do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem. Ewangelia według św. Łukasza, cytując proroka Izajasza, opisuje misję Jezusa jako czas jubileuszu: „Duch Pański spoczywa na mnie; ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana” (Łk 4, 18-19; por. Iz 61, 1-2).

W 1300 r. papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz. Na przestrzeni lat zmieniała się częstotliwość jego celebrowania. Najpierw miał się odbywać co 100 lat; następnie okres ten został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Ogłaszane są również w Kościele jubileusze nadzwyczajne, np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Świętowanie jubileuszu związane jest z nawiedzeniem rzymskich bazylik papieskich, oraz z przejściem przez symbolizujące Chrystusa Drzwi Święte, otwierane wyłącznie na czas Roku Jubileuszowego. Kościół udziela wiernym z tej okazji odpustu zupełnego.

Dla wiernych Rok Jubileuszowy jest czasem szczególnej łaski, który pozwala na pogłębienie relacji z Bogiem oraz odnowienie życia duchowego. Papież Franciszek zachęca każdego, by jubileusz był okazją do nawrócenia, pojednania z bliźnimi oraz zaangażowania się w działania charytatywne. Ważnym elementem jest uczestnictwo w pielgrzymkach do miejsc świętych, a także korzystanie z sakramentów, zwłaszcza spowiedzi i Eucharystii.