Pielgrzymka do Wschowy

Przed rokiem w listopadzie 2019 r. nasza parafia pielgrzymowała do lubuskiej Jerozolimy. Odwiedzaliśmy wtedy Boży Grób i klasztor poaugustiański. Niestety dopiero w październiku 2020 r. dane nam było zorganizować kolejną pielgrzymkę autokarową, tym razem do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie.

Z zachowaniem reżimów sanitarnych 10 października odwiedziliśmy sanktuarium maryjne we Wschowie. Naszą przewodniczką była p. Jolanta Pawłowska, mieszkanka Wschowy, a zarazem historyk sztuki. Z zaangażowaniem opowiadała o historii klasztoru i całego miasta. W kościele przeżyliśmy Eucharystię i akt zawierzenia naszej parafii Pani Wschowy. Później zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz centrum miasta w tym szczególnie kościół farny pw. św. Stanisława i Wniebowzięcia NMP, rynek wraz z ratuszem i renesansowymi kamieniczkami oraz zbór poluterański pw. Żłóbka Chrystusowego.

Następnie udaliśmy się do lapidarium, gdzie spoczywają dawni, niemieccy mieszkańcy miasta, na czele ze wschowskim pastorem Valeriusem Herbergerem. 

Po części bardziej oficjalnej przyszedł czas na ciepły posiłek. Obiad zjedliśmy w niedawno odnowionej restauracji „Wschowianka”. Później udaliśmy się do agroturystyki Państwa Kosińskich, gdzie mogliśmy doświadczać bliskości życzliwych gospodarzy. Tam kupowaliśmy sery nagrodzone w tym roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Na koniec naszego pielgrzymowania odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej we Wieleniu Zaobrzańskim. W drodze powrotnej modliliśmy się tajemnicami radosnymi różańca świętego.

Już teraz dzięki Bożej pomocy chcemy zapowiedzieć kolejną pielgrzymkę na przyszły rok do Jakubowa i Grodowca, dwóch sanktuariów południa naszej diecezji. Zapraszamy wszystkich chętnych. 

Ks. Barnaba Dębicki