Pielgrzymka do Gniezna, Lichenia, Gietrzwałdu i Torunia.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej Parafia MBNP w Witnicy.

Trzydniowa Pielgrzymka do Gniezna, Lichenia, Gietrzwałdu i Torunia  18-20 października 2019r.

Osiemnastego października punktualnie o godz. 7:00 wyjechaliśmy  autokarem do Lichenia, gdzie mieliśmy przewidziany pierwszy nocleg. Po drodze ku zadowoleniu wszystkich pielgrzymów  zatrzymaliśmy się w Gnieźnie, gdzie zwiedziliśmy katedrę i jej wnętrza.

Udało nam się bez oczekiwania zwiedzić także drzwi gnieźnieńskie. Drzwi Gnieźnieńskie to najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Jest na nich przedstawione życie św. Wojciecha. W trakcie zwiedzania  przewodniczka opowiedziała nam krótką ale ciekawą historie poszczególnych scenek.

Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę. W Licheniu w pierwszej kolejności  odprawiliśmy Drogę krzyżową po ścieżkach licheńskich którą, przygotował i poprowadził diakon Wojciech. 

Następnie  w Sanktuarium Matki Bożej  Licheńskiej  uczestniczyliśmy we mszy św. oraz  wspólnie odmówiliśmy różaniec.  Po indywidualnym  zwiedzaniu, cześć pielgrzymów udała się na nocny spoczynek, a część na modlitewne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej z Apelem Maryjnym i procesją.

Następnego dnia już o 7 rano po odśpiewaniu godzinek i wspólnej mszy świętej, którą celebrowało 18 księży wyruszyliśmy w dalsza drogę do Gietrzwałdu. Po zakwaterowaniu  mieliśmy interesujące spotkanie z księdzem, który w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób opowiadał  historie objawień Maryjnych. Po wysłuchaniu, zachęceni Maryjnym Orędziem z Gietrzwałdu ”ODMAWIAJCIE GORLIWIE RÓŻANIEC, CZYŃCIE POKUTĘ I BĄDŹCIE TRZEŹWI”, które Maryja skierowała do dziewczynek poszliśmy na modlitwę.

W  przepięknie malowniczym kościele przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie wspólnie odmówiliśmy  różaniec , mieliśmy również czas na indywidualną zadumę i modlitwę. Następnie czas wolny do indywidualnej dyspozycji każdego pielgrzyma.

Na drugi dzień po mszy św. i obowiązkowo  odmówionym różańcu pojechaliśmy kontynuując pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Po zwiedzeniu Sanktuarium spacerowaliśmy po starym mieście, gdzie wszyscy skusili się na zakup słodkich toruńskich pierników.

Powrotna droga do Witnicy upłynęła nam śpiewająco. Pielgrzymka była owocna i bardzo udana.

L. Kudera

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom pielgrzymki, a w szczególności Panu Andrzejowi Kasprzakowi, za wielkie zaangażowanie w organizację.