Na modlitwę różańcową w październiku zapraszamy do kościoła parafialnego codziennie na godzinę 17.15. Dzieci swoje spotkania z różańcem mają w poniedziałki i środy o godzinie 16.30.
GRUPY PROWADZĄCE RÓŻANIEC W KOŚCIELE PARAFIALNYM – PAŹDZIERNIK 2024
PONIEDZIAŁEK – godz. 16.30 dzieci
– godz. 17.15 Krąg Biblijny, Wspólnota Emmanuel
WTOREK – godz. 17.15 Róże Różańcowe (I, II, III), Rada Parafialna
ŚRODA – godz. 16.30 dzieci
– godz. 17.15 Rodzice modlący się za swoje dzieci
CZWARTEK – godz. 17.15 Parafialny Zespół Caritas, Akcja Katolicka
PIĄTEK – godz. 17.15 Oaza Młodzieżowa, Służba Liturgiczna Ołtarza
SOBOTA – godz. 17.15 Róże Różańcowe (IV, V, VI), Margaretki
NIEDZIELA – godz. 17.15 Róże Różańcowe (VII, VIII, IX), Róża Męska – X, Lektorzy
Modlitwa różańcowa, jaką znamy dziś, kształtowała się przez wiele wieków. Sama nazwa „różaniec” (rosarium) oznacza wieniec z róż, ogród różany, dlatego wierzący, odmawiając modlitwę, składali „duchowe kwiaty” u stóp Matki Bożej. W średniowieczu zalecane było odmawianie kolejno 150 psalmów. Jednak nie wszyscy mogli się włączyć w tą modlitwę ze względu na brak umiejętności czytania. Tak powstał zwyczaj odmawiania modlitwy „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”. Modlitwę różańcową, która na przestrzeni wieków przyjęła kształt znany obecnie, upowszechnił św. Dominik około 1214 roku.
Odmawiając modlitwę powszechną i pozdrowienie anielskie rozważamy tajemnice z życia Jezusa i Maryi. Papież Jan Paweł II w „Rosarium Virginis Mariae” pisze, że „różaniec jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną. Pozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: »Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani (Mt 6, 7)«. Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa” (List apostolski Rosarium Virginis Mariae, pkt 12)
O modlitwie różańcowej, skutecznym narzędziu walki ze złem, przypomina sama Matka Boża w objawieniach, m.in. w Lourdes i Fatimie.
Jak odmawiać różaniec?
Rozpoczynamy znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Następnie odmawiamy modlitwę „Wierzę w Boga”: Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
Następnie odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz”: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszeni, ale nas zbaw ode złego. Amen.
Potem odmawiamy 3 razy modlitwę „Zdrowaś Maryjo” prosząc o wiarę, nadzieję i miłość: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Wstęp do różańca kończymy modlitwą „Chwała Ojcu”: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Teraz wypowiadamy tajemnicę różańca i ewentualnie korzystamy z krótkiego rozważania tej tajemnicy (tajemnice rozpisane są poniżej). Następnie odmawiamy: 1 x „Ojcze Nasz”, 10 x „Zdrowaś Maryjo”, 1 x „Chwała Ojcu”. W ten sposób odmawiamy też pozostałe tajemnice.
Na zakończenie różańca odmawiamy modlitwę „Pod Twoją obronę”: Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.
Tajemnice radosne – odmawia się w poniedziałek i sobotę:
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
Nawiedzenie św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę
Narodzenie Pana Jezusa
Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
Znalezienie Pana Jezusa w świątyni
Tajemnice światła – odmawia się w czwartek:
Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
Cud w Kanie Galilejskiej
Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
Przemienienie na górze Tabor
Ustanowienie Eucharystii
Tajemnice bolesne – odmawia się we wtorek i piątek:
Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
Biczowanie Pana Jezusa
Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
Droga Krzyżowa Pana Jezusa
Ukrzyżowanie Pana Jezusa
Tajemnice chwalebne – odmawia się w środę i niedzielę:
Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Wniebowstąpienie Pana Jezusa
Zesłanie Ducha Świętego
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi
Wielu chrześcijan w trudnych sytuacjach życiowych decyduje się odmawiać tzw. nowennę pompejańską, czyli codziennie wszystkie 4 części różańca przez 54 dni. Objawienie Matki Bożej z obietnicą, że modlący się otrzyma łaskę, o którą prosi, zostało opisane przez bł. Bartola Longa.