Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

„Ujrzał i uwierzył.” J 20, 8

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii św. Jan przedstawia nam jakby trzy pierwsze reakcje uczniów na prawdę pustego grobu. Maria Magdalena zobaczyła kamień odsunięty i przerażona biegnie do uczniów by powiedzieć, że zabrano ciało Jezusa. Piotr biegnie do grobu, wchodzi do wnętrza i widzi płótna i chusty, który świadczą o braku ciała Pana. Ale Ewangelista o Piotrze nie pisze nic więcej. Tylko o owym umiłowanym uczniu, który widzi oznaki zmartwychwstania Chrystusa, pisze dosadnie: Ujrzał i uwierzył. Maria Magdalena, jak i Piotr, niebawem osobiście spotkają Pana i wyznają swoją wiarę i miłość do Niego. Jan jednak dostąpił tej łaski bez pierwszego spotkania… Wiara to dar łaski. Bóg dla każdego z nas ma plan. Trzeba ufać, że nam się objawi wtedy, kiedy przyjdzie czas. Tylko co my z tą łaską zrobimy?

W dzisiejszy niedzielny poranek wielkanocny w naszym jak i w wielu innych kościołach biją dzwony, mimo wczesnej pory gromadzą się rzesze ludzi, wokół kościoła wyruszają procesje rezurekcyjne.

Rozpoczyna się uroczyste nabożeństwo, którego celem jest ogłoszenie światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa.

Chrystus Zmartwychwstał!! Prawdziwie Zmartwychwstał!! ALLELUJA !!

Po raz kolejny spotykamy się w rodzinie i wśród Przyjaciół przy stole wielkanocnym. Dzielimy się jajkiem wielkanocnym, składając sobie życzenia wzajemnej życzliwości, zdrowia, spełnienia najskrytszych marzeń i nadziei na lepsze jutro. Realizacja tych życzeń w dużej mierze zależy od każdego z nas, serca napełnionego miłością i miłosierdziem wobec drugiego człowieka. Zależy także od Boga, do którego się zwracamy, Jego woli i łaski, którą przyjmujemy w duchu pokory, szczególnie na te Święta Wielkanocne.

Niech Uroczystość Wielkiej Nocy, w której zmartwychwstał Chrystus będzie dla Was okazją do odnowienia głębszej z Nim relacji, niech wspomaga nas w pokonywaniu wszelkich trudów i ciężaru codziennego życia, a często cierpienia i różnego rodzaju chorób. Składam te życzenia z modlitwą przy Grobie Pańskim.

Proboszcz wraz z Wikariuszami

Witnica, 09kwietnia 2023 r.