Komunikat biskupa diecezjalnego w liturgiczne wspomnienie św. Łukasza,

patrona służby zdrowia

 

Drodzy Diecezjanie,

Szanowni Pracownicy Służby Zdrowia,

 

liturgiczne wspomnienie św. Łukasza, ewangelisty i lekarza przypomina nam, że „medycyna, nawet ta najbardziej zaawansowana technologicznie, zawsze jest przede wszystkim spotkaniem z człowiekiem, na które składa się troska, bliskość i słuchanie”. Ukazuje to bardzo mocno przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Te konkretne gesty miłości, czynione każdego dnia przez pracowników służby zdrowia, są świadectwem troski o zdrowie i życie człowieka oraz wypełnieniem Jezusowego wskazania: „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”. Pragnę podziękować za Państwa codzienną misję, która dla tak wielu osób jest swoistym przedłużeniem rąk miłosiernego Ojca.

W piątek, 18 października podczas Mszy świętej o godz. 9:30 w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, będę modlił się za pracowników i wolontariuszy służby zdrowia naszej diecezji, zaś o godzinie 11:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Przytocznej zostaną wręczone statuetki „Lubuskiego Samarytanina”. Poprzez tę nagrodę pragniemy już po raz szósty wyróżnić osoby i instytucje, które podejmują przykładną, bezinteresowną i holistyczną, czyli obejmująca także wymiar duchowy, służbę wobec osób chorych i cierpiących, przyczyniając się do idei humanizacji medycyny. Wszystkich Diecezjan proszę o modlitwę w intencji medyków, z których pomocy codziennie korzystamy, by profesjonalna opieka medyczna wciąż ożywiana była duchem miłości braterskiej.

Zawierzając wstawiennictwa św. Łukasza i Matki Bożej Rokitniańskiej wszystkich leczących i opiekujących się osobami chorymi życzę, by miłość Boga prowadziła w codziennej pracy, a serdeczna relacja międzyludzka na nowo rozbudzała w pacjentach miłość do życia.

 

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski