Drodzy Siostry i Bracia,

W życiu Kościoła, pośród dokonującego się każdego dnia dobra, pojawia się również zło, które słusznie budzi zgorszenie. Takie sytuacje dotykają również wspólnotę Ludu Bożego naszej diecezji. Jedną z wielkich ran jest długoletnie przestępcze postępowanie wobec osób małoletnich ks. Stanisława Raby, w latach 1991-2014 proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy. Jego naganne czyny stały się przyczyną cierpienia wielu osób. Mając na uwadze wydany przez Dykasterię Nauki Wiary dekret karny potwierdzający winę
ks. Stanisława Raby chciałbym poinformować, że w dniu 23 czerwca br. o godz. 12.00, w kościele parafialnym w Witnicy odprawię mszę św. w intencji osób skrzywdzonych przez tego duchownego. Chciałbym, by ta Eucharystia pozwoliła na uleczenie powstałych ran i powiedzenie słowa przepraszam za wszystkie niegodziwości oraz była modlitwą kierowaną do Boga za osoby pokrzywdzone.

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
Tadeusz Lityński