DROGA ŚWIATŁA

Zapraszamy 25 kwietnia 2021r. o godzinie 17.15 wszystkich parafian do wspólnego przeżycia Drogi Światła, którą poprowadzi wspólnota kręgu biblijnego i młodzieżowa oaza.

Prosimy zabrać ze sobą świeczki do kościoła

Oto kilka informacji o drodze światła:

W katolickiej pobożności kładziemy duży nacisk na rozważanie męki i śmierci Chrystusa. Przez cały Wielki Post organizujemy Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale i kazania pasyjne. To oczywiście piękna tradycja, ale zadziwiające jest to, że ta bogata „oferta” duszpasterska kończy się wraz z Wielkanocą. A przecież największą i najważniejszą tajemnicą naszej wiary jest właśnie Zmartwychwstanie. Ksiądz Jan Kracik nazywa to paradoksem, że „jakby tylko choroby, biedy i niepowodzenia nadawały się do przeżywania ich z Chrystusem”, a radości, spełnione pragnienia i osiągnięcia już nie. Tymczasem św. Jan Paweł II w jednym ze swoich listów apostolskich z 2000 r. pisał, że „kontemplacja oblicza Chrystusa nie może zatrzymać się na wizerunku Ukrzyżowanego. Chrystus jest Zmartwychwstałym! Właśnie w Chrystusa zmartwychwstałego wpatruje się dziś Kościół”. Dlatego też warto zainteresować się nabożeństwem, jakim jest Droga Światła (łac. Via Lucis). Nie jest to bynajmniej propozycja nowa. Można  ją znaleźć już w modlitewnikach z XVII wieku. Jednakże w dzisiejszej formie pojawiła się dopiero w 1988 r. we Włoszech. Jej odprawianie zaleca również Watykan. Nabożeństwo to ma schemat bardzo zbliżony do Drogi Krzyżowej. Tu także wędruje się przez 14 stacji, rozważając ich treść, z tą różnicą, że tematyka Drogi Światła nawiązuje do spotkań Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami i wydarzeń, które miały miejsce od Wniebowstąpienia do Zesłania Ducha Świętego. Podczas nabożeństwa powinien być wyeksponowany paschał lub krzyż z czerwoną wielkanocną stułą, a wierni mogą mieć ze sobą odpalone od paschału świece. Przed rozważaniem każdej stacji powtarza się wezwanie: „Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!” lub podobne (istnieje kilka wersji). Nabożeństwo przyjęło się już w wielu miejscach w Polsce.