25-lecie Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

W konkatedrze pw. św. Jadwigi i w Filharmonii Zielonogórskiej 12 października świętowano ćwierć wieku istnienia Akcji Katolickiej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Współkoncelebrował bp Adam Dyczkowski i wielu kapłanów.

– Nie mam najmniejszych wątpliwości, że wszelka działalność Akcji Katolickiej w naszej diecezji wynikała z uważnego słuchania słowa Bożego. Ta działalność nigdy nie była oderwana od Kościoła, ale była zawsze w Kościele, z Kościołem i wspierała Kościół, zwłaszcza wtedy, kiedy ten Kościół był atakowany – podkreślił w homilii bp Tadeusz Lityński.

Biskup podziękował Akcji Katolickiej. – Słuchając Bożego słowa macie odwagę obrony Kościoła, Pasterzy i atakowanych wartości chrześcijańskich, przede wszystkim rodziny i życia. – Niech wasz głos będzie zawsze silny i odważny, zwłaszcza w tych czasach zaniku granicy pomiędzy dobrem, a złem. Niech krzyż Chrystusa będzie Waszą mocą i siłą w realizacji wszelkich założeń, a słowo Boże światłem i natchnieniem – podkreślił bp Tadeusz Lityński.

– Drodzy członkowie Akcji Katolickiej: wobec ataków na wiarę, wartości, na Polskę jeszcze mocniej uświadamiajcie sobie Wasze zadanie: nie jesteście powołani do stagnacji, ale do akcji i modlitwy, aby obronić dobro Kościoła katolickiego i ojczyzny – dodał.

Dalsze uroczystości odbyły się w Filharmonii Zielonogórskiej. Tutaj odbył się m.in. pokaz filmu o Diecezjalnej Akcji Katolickiej, wykład ks. Józefa Niżnika – asystenta AK archidiecezji przemyskiej, okolicznościowe przemówienia, wręczenie pamiątkowych medali, a także koncert.

Krzysztof Król

Gość.pl